Organization Committee

General Co-Chairs

Reda Bendraou David Raffo

Reda Bendraou
University of Pierre & Marie Curie, France

David Raffo
Portland State University, USA

Program Co-chairs

Reda Bendraou David Raffo

Fabrizio Maria Maggi
University of Tartu, Estonia

Huang LiGuo
Southern Methodist University, USA

Workshop Chair

Reda Bendraou

María Cecilia Bastarrica
Universidad de Chile, Chile

Poster Chair

Djamel Khelladi

Djamel Khelladi
Johannes Kepler University Linz, Austria

Publicity Co-chairs

Philipp Diebold Regina Hebig

Philipp Diebold
Fraunhofer IESE, Germany

Regina Hebig
University of Gothenburg, Sweden

Programm Committee

Amin Jalali (Sweden)
Andrea Burattin (Austria)
Andrea Marrella (Italy)
Barbara Russo (Italy)
Bernard Coulette (France)
Chiara Di Francescomarino (Italy)
Christiane Gresse von Wangenheim (Brazil)
Chuanyi Li (China)
Claudio Di Ciccio (Austria)
Davide Fucci (Finland)
Daniel Houston (USA)
Daniel Rodriguez (Spain)
Danilo Caivano (Italy)
Dietmar Pfahl (Estonia)
Dietmar Winkler (Austria)
Dewayne Perry (USA)
Graham Hellestrand (USA)
Jason He Zhang (China)
Jens Heidrich (Germany)
Josep Carmona (Spain)
Juergen Muench (Finland, Germany)
Kenneth Nidiffer (USA)
Kryzstof Wnuk (Sweden)
Leon Osterweil (USA)
Luciano García-Bañuelos (Estonia)
Maleknaz Nayebi (Canada)
Marco Kuhrmann (Denmark)
Marco Montali (Italy)
Marlon Dumas (Estonia)
Maya Daneva (Netherlands)
Meiru Che (USA)
Michael Felderer (Austria)
Minseok Song (South Korea)
Mingshu Li (China)
Murat Yilmaz (Turkey)
Ove Armbrust (USA)
Paul Clarke (Ireland)
Qi Li (USA)
Rafael Prikladnicki (Brazil)
Riccardo De Masellis (Italy)
Richard Turner (USA)
Rory O’Connor (Ireland)
Slinger Jansen (Netherlands)
Stanley Sutton (USA)
Supannika Koolmanojwong (USA)
Tom McBride (Australia)
Thomas Birkhoelzer (Germany)
Tijs Slaats (Denmark)
Walt Scacchi    (USA)

Poster Committee
Fahad Rafique GOLRA (France)
Christian R. Prause (Germany)
Lukas Linsbauer (Austria)
Andrea Fornaia (Italy)
Tobias Baum (Germany)
Guoping Rong (China)